[Komentarz] Convenience przyciąga modę Opublikowano 3 marca 2025
Już nie tylko sklepy spożywcze, z elektroniką czy punkty usługowe. Rośnie udział marek modowych w tenant-mixach centrów convenience i parków handlowych.

 

Sektor convenience w Polsce rozwija się. Na rynku działa już 260 retail parków, które mają ponad 5 tys. m kw. Tylko na przestrzeni ostatnich 4 lat udział tego formatu w rynku podwoił się i wynosi dziś 18 proc. – czytamy w raporcie Investing in Safe Havens. W efekcie już niemal 50 proc. Polaków ma w 15-minutowym zasięgu obiekt typu convenience. Ten odsetek może wzrosnąć, tym bardziej, że kolejne inwestycje są w realizacji.

 

Skala oraz dynamika tego rozwoju zwraca uwagę krajowych i zagranicznych marek modowych, w tym dużych sieci odzieżowych, brandów z sektora mody ekonomicznej i off-price czy marek oferujących akcesoria. W efekcie systematycznie rośnie ich udział w tenant-mixach zarówno centrów i hubów convenience, jak również parków handlowych.

 

– Rozwój segmentu convenience oraz rosnąca wśród klientów popularność retail parków sprawiają, że coraz więcej marek modowych dostrzega potencjał tych lokalizacji. W efekcie centra convenience czy retail parki coraz częściej zajmują ważną pozycję w strategiach ekspansji na polskim rynku. Powodów jest kilka – mówi Karolina Nitowska, Leasing Director w Greenman Poland. – Sektor convenience wyróżnia się wysoką odwiedzalnością i stabilnym footfallem, co jest zasługą komplementarnej oferty. To czyni go mniej ryzykownym kanałem ekspansji. Istotnym atutem jest też dostęp do nienasyconych i strategicznie ważnych rynków lokalnych, które marki mogą skutecznie penetrować. Ponadto najem w tego typu obiektach pozwala na optymalizację kosztów operacyjnych, co ma kluczowe znaczenie np. dla marek, które testują nowe koncepty – dodaje.

 

To jednak nie jedyne argumenty, które sprawiają, że brandy modowe skłaniają się ku convenience. – Istotne są także zmieniające się nawyki zakupowe konsumentów. Rośnie liczba klientów, którzy wybierają w pierwszej kolejności zakupy w mniejszych centrach i bliżej domu, skłaniając się ku oszczędności czasu i wygodzie. Wielu najemców fashion nie pozostaje dziś obojętne na to zjawisko i podąża za potrzebami klienta – dodaje.

 

Trend zyskuje na sile, szczególnie w ostatnich 2-3 latach. Doskonałym tego przykładem są centra handlowe Nowe Czyżyny i Nowe Bielawy z portfolio Greenman Poland, gdzie udział marek fashion w ofercie znacząco wzrósł. – Brandy modowe, oferujące ubrania, buty lub dodatki, zajmują coraz więcej miejsca w tenant-mixie naszch centrów. Segment mody należy też do najdynamiczniej rozwijających się, w którym notujemy najwięcej debiutów. W efekcie odwiedzający zyskują dostęp do coraz szerszej oferty marek i sieci modowych, które dotąd obecne były prawie wyłącznie w dużych galeriach handlowych – mówi Karolina Nitowska.

 

Widać to chociażby w Nowych Czyżynach w Krakowie, gdzie obecne są takie marki jak np. CCC, Tatuum, 4F, 50Style, Big Star, Pawo, Triumph, Diverse czy Greenpoint. Podobnie jest w Nowych Bielawach w Toruniu, gdzie klienci mają dostęp do takich brandów jak: Sinsay, CCC, Ryłko, Quiosque, Tatuum, Wojas, Monnari, Esotiq, Change Lingerie, Bialcon, Carry, a od lutego tego roku także Kubenz.

Ale o sile convenience decydują dziś nie tylko nowe otwarcia, ale także to, jak ewoluuje oferta modowa. – Przez sektor convenience, podobnie jak przez cały rynek centrów handlowych, przetacza się obecnie fala modernizacji sklepów, które przystosowywane są do nowych konceptów handlowych i strategii sprzedaży, opartych często na omnichannelu. Fakt, że nie omija on tego segmentu, pokazuje, jak dużą rolę w budowaniu pozycji marki odgrywają aktualnie centra convenience i retail parki. Zjawisko to obserwujemy także w inwestycjach z portfela Greenman Poland, w których rośnie liczba marek, które przedłużając umowę, decydują się także na szeroko zakrojone remonty – dodaje.

 

Wśród marek modowych, które szykują zmiany, można tam znaleźć m.in. Giacomo Conti. Marka obecna w Nowych Bielawach nie tylko relokuje swój sklep, ale także przystosuje go do nowego konceptu. Generalny remont i wprowadzenie nowego konceptu w Nowych Bielawach szykuje także Esotiq. CCC z kolei już zapowiedziało prace remontowe we wszystkich trzech centrach Greenman Poland.

 

Karolina Nitowska podkreśla, że udział marek modowych w segmencie convenience będzie systematycznie rósł. – Patrząc na to, które marki interesują się najmem, jesteśmy spokojni o rozwój oferty modowej w centrach. Ta będzie zyskiwać na jakości, ale także różnorodności, co jest pozytywnym sygnałem. Podobnie zresztą jest w parkach handlowych, w których również obserwujemy większe zainteresowanie najmem ze strony branży fashion – mówi przedstawicielka Greenman Poland.


źródło: Greenman Poland/Guarana PR

 

 

Przypisane branże